Ana sayfa Teknoloji İnternet

Google, Güvenlik Açığından Dolayı Javascript’i Engelliyor

155
0

Google, yakın bir zaman içinde e-postalarda ek olarak Javascript kullanan kişilere engel getireceğini resmi blog sayfası GSuite’de açıkladı. Bundan böyle Gmail eklerinde Java dosyaları kullanılmayacak.

Güvenlik amaçlı olarak, 13 Şubat 2017 tarihinden itibaren Gmail eklerine .js uzantılı Javascript dosyaları eklemek engellenecek. Eğer bu tarihten sonra birisine Javascript göndermeye kalkarsanız, güvenlik sebepleri nedeniyle bu dosya tipinin engellendiğine dair bir mesajla karşılaşacaksınız.

google javascript engelliyor

Şu anda Google kullanıcıları potansiyel virüslerden korumak için belli dosya tiplerine engelleme getiriyor. Yasaklanan diğer dosya tipleri ise .exe, .jse, .ade ve .adp oldu.

Daha önce de Javascript dosyaları güvenlik açığı yaratmıştı

Son zamanlarda .js uzantılı dosyalar, siber saldırılar için kullanılıyordu ve pek çok insan hedef alınmıştı. Aynı zamanda geçen yıl Yahoo Mail’de çıkan bir açık yüzünden de .js dosyalar yardımıyla pek çok hesap ele geçirilmişti. Kullanıcılar e-postalarını açtığında, kod çalışmaya başlıyordu ve ardından hacker hesaba giriş izni elde ediyordu. Geçen yılın Nisan ayında benzer bir açığı Microsoft da fark etmişti.

Buna rağmen hala Google eko sisteminde .js uzantılı Java dosyalarını kullanmak isteyenler, bu işlemi Google Drive veya Google Cloud gibi sistemler üzerinde gerçekleştirebilecekler.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz