Ana sayfa Finans

Faizsiz Ev Almak Mümkün Müdür ?

13
0
Faizsiz Ev Almak Mümkün Müdür
Faizsiz Ev Almak Mümkün Müdür

Bankaların yüksek faiz oranları ve uygulamaları yüzünden birçok kişi faizsiz ev almak mümkün müdür sorusunu sormaya başladı. En baştan belirtmemizde fayda var, faizsiz evi bankalar sayesinde almanın bir yolu yoktur. Bankalar size konut kredisi sağlar ve bunu faizli olarak geri ister.

Faizsiz ev nasıl alınır ve hangi firmalar faizsiz ev sağlar gibi sorulara yanıt verip, bu firmaların çalışma mantığından bahsedeceğiz.

Faizsiz Ev Almak Mümkün Müdür ?

Faizsiz ev adı altında son yıllarda birçok firma karşımıza çıkmaktadır. Bu firmalar, sadece ev değil faizsiz araba imkanı da sağlamaktadır. Birevim, Birikievim, Vakıfevim, Eminevim, Katılımevim gibi isimlerde firmalar kurulmuştur. Firmaların genel çalışma mantığı aynıdır. Bir havuz oluşturulur ve bu havuza düzenli olarak para girişi olur, her ay toplanan paralar ile bir kişi ev sahibi olmuş olur. Bu firmaların internet sitesine baktığınızda hiçbir şekilde faiz, dosya masrafı ve benzeri masrafların olmayacağını iddia ederler. Faizsiz olarak gösterilen bu sisteme, işlem ücretleri adı altında bazı eklemeler yaparlar ve faiz yerine bu ücreti dahil ederler.

Sisteme dahil olmak istediğinizde karşılıklı olarak sözleşme imzalanır ve bu sözleşme ile sistemden istediğiniz zaman ayrılabileceğiniz, tüm paranızı geri alabileceğinizden bahsedilir. Her firmada bu durum aynı değildir. Sözleşmeye eklenen diğer maddeler ile sadece ödediğiniz parayı geri alabilirsiniz, işlem ücretleri firmada kalır.

faizsiz-ev-nasıl-alınır
faizsiz-ev-nasıl-alınır

Faizsiz Ev Nasıl Alınır ?

İlk olarak bahsettiğimiz firmalardan veya benzerlerinden birine başvurmanız gerekmektedir. Bu noktada firmanın güvenilirliğine dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu alanda ilk olan ve şikayeti olmayan firmaları seçmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Sokaklarda şubelerini görebileceğiniz bu firmalar, bankalar gibi bireysel olarak hizmet vermeye başlamıştır. Şubeye girerek istediğiniz işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Size alacağınız evin veya arabanın fiyatı sorulur. Alacağınız evin veya arabanın fiyatını belirttikten sonra sisteme giriş yaparken peşinat verebilir misiniz yoksa veremez misiniz bunun cevabını verirsiniz. Peşinat zorunluluğu yoktur, peşinatsız şekilde dahil olabilirsiniz. Daha sonra aylık ödeyeceğiniz taksitler belirlenir, bazı firmalar taksit tutarlarını sizin kararınıza bırakmaktadır. Taksit tutarları kaç kişilik gruplara giriş yapacağınızı belirler. Örneğin; 80 taksit yaptırdınız, 80 kişilik gruba dahil edilirsiniz.

Grubun belirlenmesinden sonra firma sizinle karşılıklı olarak sözleşme imzalamak isteyecektir, belirlediğiniz tüm kararlar sözleşmeye eklenmiş şekilde karşınıza gelir. Son aşama olarak noter huzurunda çekiliş yapılır ve kimin, ne zaman ev alacağı belirlenmiş olur. Belirtilen tarihte istediğiniz yerden ev veya araba alabilirsiniz. Her firmanın koşulları farklı olabilmektedir, bu yazımızda genel işleyiş hakkında bilgi vermeye çalıştık. Detaylı bilgiye erişmek için mutlaka firmaları tek tek ziyaret etmenizi ve güvendiğiniz firmayı seçmenizi tavsiye ederiz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz