Ana sayfa Finans

Diş Hekimi Maaşı Ne Kadar?

14
0
diş-hekimi-maaşı
diş-hekimi-maaşı

Diş Hekimi Maaşı

Ağız içi, diş ve diş eti sorunlarıyla ilgilenen, teşhis ve tedavisini üstlenen kişilere diş hekimi denir. Toplumumuzun büyük bir kesimi çok büyük sıkıntılar yaşamadığı sürece diş hekimlerinin yolunu tutmasalar da aslında ağız ve diş sağlığı için düzenli kontrolün şart olduğu uzmanlar tarafından sık sık söylenmektedir. Diş hekimliği sağlık sektörünün önemli bir parçasıdır. Son 10 yılda değeri daha çok bilinen bir meslek olan diş hekimliği sağlık sektöründe bir kariyer düşleyen öğrencilerin tercihleri arasında yer almaktadır. Öğrencilerin yanı sıra özel kliniğe giden hastaların ise en çok merak ettiği diş hekimi maaşı ne kadar sorusudur. Son derece titiz ve ince bir işçilik isteyen bu meslekte maaşlar ise uzmanlık dalına ve tecrübe yılına göre değişmektedir.

Diş Hekimi Nasıl Olunur ?

Diş hekimi olmak isteyen kişilerin Diş Hekimliği Fakültesinde 5 yıl süren lisans eğitimlerini tamamlamaları gerekmektedir. Bu süre boyunca öğrenciler hem teorik hem de pratik dersler görmektedir. Diş hekimliğinde el becerisi ön planda olduğu için pratik dersler daha ağırlıktadır. Özellikle 4. ve 5. sınıf müfredatları klinik çalışmalar ve staj derslerinden oluşmaktadır.

Sağlık alanında gerçekleşen b ütün teknolojik ilerlemeler diş hekimlerini de kapsamaktadır. Buna bağlı olarak da yeni uzmanlık alanları gelişmektedir. Fakat şu an ülkemizde uygulanan belirli uzmanlık ve doktora alanları bulunmaktadır.

diş-hekimi-ne-yapar
diş-hekimi-ne-yapar
  • Lisans eğitiminden sonra uzmanlık almak isteyen kişiler Ağız, Diş ve Çene Hastalıkları ile Ortodonti olmak üzere 2 alanda uzmanlık alabilmektedirler.
  • Doktora yapmak isteyenlerin ise Diş Hekimliği Fakültesinde anabilim ve bilim dallarının tamamına başvurabilme olanağı bulunmaktadır. Fakültelerde araştırma görevlisi olarak çalışıp doktora yapma ve sırasıyla yardımcı doçent, doçent ve profesör unvanlarına yükselebilme şansları vardır.

Diş Hekimi Ne Yapar ?

Diş hekimlerinin temel görevi her yaştan hastanın ağız ve diş sağlığını korumaktır şeklinde özetlenebilir. Fakat diş hekimi ne yapar sorusuna daha detaylı cevap verecek olursak;

  • Hastaları diş sağlığı, diş fırçası ve diş macunu seçimi ve diş ipi kullanımı hakkında bilgilendirmek
  • Çürümeye başlayan dişlerdeki ağrıyı azaltmak için ilaç reçete etmek, gerekirse dişi temizleyerek dolgu ile doldurmak
  • Kurtarılamayacak dereceye gelmiş dişleri çekmek
  • Yapısı bozulmuş çene kemiklerini ve dişleri düzeltmek için tedavi uygulamak
  • Tıbbi müdahaleler sırasında hastalara anestezi uygulamak
  • Gerekli gördüğü durumlarsa hastalara antibiyotik başlamak
  • Takma diş gibi ağız içi ekipmanlar için hastaya uygun model ve ölçüleri belirlemek, bunları hastaya uygulamak
  • Hasta bakımı ve tedavisiyle ilgili konularda güncel bilgilere sahip olmak
Diş Hekimi Maaşı

Bu meslekle ilgili şüphesiz en merak edilenlerden bir tanesi de maaşlardır. Diş hekimi maaşı ne kadar sorusunun cevabı çoğu meslekte olduğu gibi net bir sayı içermemektedir. Diş hekimleri hem kamuda hem de özelde çalışabilmektedir. Devlette ve özelde ise aldıkları maaş değişkenlik göstermektedir. Devlet hastanelerinde deneyimli diş hekimlerinin maaşları 6.000 ₺’den başlamaktadır. Özel sektörde ise yeni mezun ve tecrübesi daha az olanların maaşları 3.000 ile 5.000 ₺ arasında değişmektedir. Çalışma yılına, kazanılan deneyime ve uzmanlık durumuna göre ise özel sektörde maaşlar 15.000 ₺’ye kadar çıkabilmektedir. Kendi muayenehanelerini açma şansları da olan diş hekimleri hasta potansiyellerine göre 30.000 ₺’yi bulan kazançlar elde edebilmektedirler.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz