Ana sayfa Gündem Enerji

Dicle Elektrik: Kayıt dışı elektrik israf sebebi

155
0
dicle elektrik
dicle elektrik

Güneydoğu illerinde kayıt dışı elektrik kullanımı yüzünden Dicle Elektrik, israflarla ilgili sık sık gündeme geliyor. Şanlıurfa’da çekilen fotoğrafta elektrik israfını göz önüne serdi.

Dicle Elektrik: Kayıt dışı elektrik israf sebebi!

Şanlıurfa’da çekilen bu fotoğraf, enerji ile birlikte suyun nasıl israf edildiğini, üstelik bu yüzden ülkemize ait son derece verimli, bir o kadar da değerli toprakların nasıl başka bir ülkeye akıp gittiğini açık biçimde ortaya koyuyor. Dicle Elektrik Dağıtım, tarımsal sulama alanında kayıt dışı olarak kullanılan milyarlarca kilovat saat (KWH) elektriğin, yaşanan bu durumda önemli etki oluşturduğunu bildirerek, çiftçilerden destek istedi.

Drenaj Kanalı

Harran ve Akçakale’den geçerek Suriye topraklarına uzanan suyun geçtiği yer aslında bir drenaj kanalı. GAP ile birlikte bereketli topraklar suyla buluştuğu 1995’te açılan kanal, sulama için yer altından kayıt dışı elektrik ile gereğinden çok daha fazla su çekilmesi yüzünden özellikle yaz aylarında yer yer genişliği 50 metreye ulaşan bir nehre dönüyor. Gerek kayıt dışı elektrik kullanılarak yer altından çekilen sular, gerekse barajlardan kanallar aracılığı ile genel sular, bilinçsizce yapılan vahşi sulama yüzünden tarlalardan taşıyor. Taşan bu sular, son derece verimli olan üst tabakayı oluşturan toprağı da alarak bu kanallara taşıyor. Böylece Harran ve Akçakale ovalarının bereketli toprakları, bir o kadar değerli olan su ile birlikte saniyede 40 metreküpün üzerinde Suriye’ye akıyor. Taşıdığı verimli toprak nedeniyle yaz kış kırmızı akan bu suyun Harran ve Akçakale ovalarına verilen tüm suyun yaklaşık 3’te birini oluşturduğu, bunun ile her iki ovanın da sulanabileceği bildiriliyor.

Türkiye Elektrik Gücü

Enerji şirketi yetkilileri, Türkiye’de elektrik gücüne dayalı tarımsal sulamanın yüzde 50’sinin sorumluluklarındaki illerde yapıldığına dikkat çekerken ise “Her yıl yeraltı suyunun yüzeye çekilerek tarlaların sulanması için yaklaşık 5 milyar kWh elektrik kullanılıyor. Bu elektriğin yaklaşık yüzde 92’si kayıt dışı olarak tüketiliyor. Eğer diğer alanlarda kullanılan elektrik gibi tarımsal sulamada kullanılan elektriği de kayıt altına alırsak, hem son derece kıymetli olan ve tükenmesi halinde ekolojik felaketlere neden olacak yeraltı sularının ülkemizde kalması, hem önemli ölçüde dışa bağımlı olarak üretilen elektrik enerjisinin israf edilmesi, hem de son derece kıymetli olan topraklarımızın bu su ile başka bir ülkeye akmasını engellemiş oluruz. Bu yüzden bölge çiftçimizi suyuna, toprağına ve elektriğine sahip çıkmaya davet ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz