Ana sayfa Yaşam

Depresyondan Kurtulmak İçin Ne Yapılmalı ?

9
0
Depresyondan Kurtulmak İçin Ne Yapılmalı
Depresyondan Kurtulmak İçin Ne Yapılmalı

Hayatımızın bazı noktalarında depresyon ile karşı karşıya kalırız. Bu durumlarda birkaç günlük sorunlar yaşayabiliriz fakat bazı kişilerde depresyon süresi uzayabilmektedir. Bu duruma alışkın olan kişiler, kendileri için bazı yöntemler geliştirmiş olabilir fakat depresyona karşı savunması olmayan kişiler için bu yazımızı hazırladık. Depresyondan kurtulmak için ne yapılmalı sorusuna yazımız sayesinde yanıt bulabileceksiniz.

Depresyondan Kurtulmak İçin Ne Yapılmalı

Depresyondan kurtulmanın yolları aşağıda sıralandığı gibidir, bunlardan birini ya da birkaçını seçerek depresyondan kurtulmak için adım atmaya başlayabilirsiniz.

Serotonin Seviyesini Yükseltin

Serotonin, mutluluğun salgılanması sağlayan bir hormondur. Hormonların düzenini hem yaptığımız şeyler hem de yediğimiz besinler etkileyebilmektedir. Bu noktada sağlıklı beslenmeye dikkat etmemiz gerekmektedir, depresyon döneminde bunu gerçekleştirmek zor olacaktır fakat depresyondan kurtulmak için yapmanız gerekmektedir. Çikolata, peynir, süt, portakal, mandalina ve hindi etinde bol bol serotonin bulunmaktadır.

depresyondan kurtulmanın yolları
depresyondan kurtulmanın yolları

Güneş Işığından Yararlanın

Bu noktada devreye yine hormon girmektedir ve bu hormonumuzun adı; melatonindir. Melatonin; ruhsal anlamda melankolik hissettirmekte ve karanlıkta salgılanmaktadır. Bu sebeple sonbahar ve kış döneminde depresyon ihtimali daha çok artmaktadır. Gün ve güneş ışığından odanızı ve kendinizi mahrum bırakmayın, bu sayede ilerleme kaydedeceksiniz.

Su İle Bağınızı Kaybetmeyin

Doğamız gereği, su ile her zaman iç içe olmuşuzdur. İnsanın en büyük dostu sudur. Depresyon döneminde bulunan kişiler, hijyenlerine dikkat etmez ve su ile aralarına mesafe koyarlar. Siz, kesinlikle su ile aranıza mesafe koymayın hatta fırsatınız varsa yüzmeye gidin. Mutlaka rahatladığınızı hissedeceksiniz.

Kendinizi Sevin

Kötü özellikleriniz yüzünden asla kendinize küsmeyin. Hiç kimse dışarıdan göründüğü gibi değildir, mutlaka herkesin kötü ve sevmediği bir yanı bulunmaktadır. Herkesin zayıflıkları vardır, kendinizi asla bu yüzden incitmeyin. Sevmediğiniz özelliklerinizi bir yere not ederek, bunları nasıl yenebileceğinizi düşünün.

depresyon
depresyon
Sosyalleşmekten Uzak Kalmayın

Belki de sosyal olmak sizi depresyona itmiştir fakat asla insanlardan uzak kalmayın. Her insan aynı değildir, mutlu olduğunuz insanlarlar bir şeyler yapın veya yeni insanlarla tanışmaya gayret edin.

Yemek Yapın

Bir şeylerle uğraşmak her zaman iyidir, kafanızın boşalmasını sağlayacaktır. Yemek yapmak ise, herkesin sevdiği bir aktivitedir. Bu sebeple depresyon döneminde özellikle bol çikolatalı tariflerden yararlanmaya çalışın. Ayrıca vitamin ve minerallerin eksikliği, depresyona da neden olmaktadır. Bu yüzden bol bol mineral ve vitamin almaya çalışın.

Evcil Hayvan Edinin

Dünyanın en güzel şeylerinden biri; bir hayvana ev sahipliği yapmaktadır. Hayvanların insanlardan bir farkı yoktur, sizin en güzel dostunuz olacaktır. Mutlu olduğunuzda sizinle mutlu olur, üzgün olduğunuzda sizin için çabalar. Bunun yanında evcil hayvanınızla sokak yürüyüşleri yapabilir, daha da rahatlayabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz