Ana sayfa Yaşam Pratik Bilgiler

Depresyondaki Çocuğa Nasıl Davranmalı? 10 Öneri

1113
0

Tıpkı yetişkinler gibi, çocuklar da depresyona girebilir. Bazen, büyük yaşam sorunları olmayan ve normal görünen çocuklar da depresyona girebilir. Bu, çocuğun beyninde depresyonun ortaya çıkmasına neden olan kimyasal bir dengesizliğin sonucudur. Ona yardımcı olmanız, zihinsel sağlığı için çok önemlidir. Bu yazıda, çocuklarda depresyonun üstesinden gelmek için onlara yardımcı olacak 10 öneriyi bulabilirsiniz…

1. Duyguları Hakkında Empati Kurarak Konuşun 

Yüz yüze konuşmak için bir köşeye oturmak ve duygularını sormak, yüksek baskı altında hissettirebilir; ancak, birlikte yürüyüşe çıkmak ya da onunla oyun oynamak, çocuğunuzun rahatlamasına ve duyguları hakkında konuşmasına izin verebilir. Size karşı dürüst davranırken asla onu yargılamayın, bu onun sizden uzaklaşmasına neden olur.

2. Rahatlamasını Sağlayacak Aktiviteler Ayarlayın 

Çocukların rahatlamasına ve stres atmasına yardımcı olacak basit yollar vardır. Boyama yapmak, resim yapmak, hamur oynamak ve kil ile çalışmak, çocukların rahatlatıcı bulduğu oyunlardır.

3. Ekran Süresini Kısıtlayın 

Teknoloji; çocuğunuz için duyguları hakkında sizinle konuşmasını engelleyen bir kaçış olabilir. Televizyon, bilgisayar, telefon ve tabletlerin kullanım süresi sınırlı olmalı. Araştırmalar; teknoloji ile daha uzun süre vakit geçiren çocukların, kaygı ve depresyon için daha fazla risk altında olduklarını göstermektedir.

4. Dış Mekana ve Fiziksel Aktivitelere Teşvik Edin 

Çocuğunuzu, özellikle doğa yürüyüşü gibi doğayı içeren aktivitelere katılmaya teşvik edin. Bu aktivitelere katılmalarına yardımcı olmak için siz de onlarla birlikte olun. Böyle anlar; çocuğunuzla yapacağınız konuşmaların gerçekleşmesi ve birlikte kaliteli zaman geçirmeniz için iyi bir fırsattır.

5. Zor Görevler ve Sorunlar Olduğunda Ona Yardımcı Olun 

Sorunlarını daha küçük ve daha yönetilebilir parçalara ayırmalarına yardımcı olarak onlara yardımcı olun. Depresyonda olan çocuklar, büyük problemleri ve zor görevleri üstlenmekte zorlanırlar. Görevleri daha küçük ve daha yönetilebilir görevlere bölerek onlara yardımcı olmak, küçük görevler üstlendiklerinde güvenlerini arttırmaya yardımcı olur.

6. Pozitif Bir Ev Ortamı Yaratın 

Evinizde olumsuz davranışları, olumsuz cümleleri ve konuşmaları azaltın ya da ortadan kaldırın. Ayrıca; evdeki pasif agresif davranışlardan, evde sesinizi yükseltmekten ve de fiziksel şiddetten kesinlikle kaçının. Evinizi, çocuğunuz için güvenli bir sığınak haline getirin.

7. Yaşamdaki Durumları Olumlu Görmesine Yardımcı Olun 

Çocuğunuzun, herhangi bir durumun olumlu yönünü görmesine yardımcı olun. Cesaret verici ve olumlu sözler söyleyerek, hayatın pozitif yönlerini görme konusunda ona rol model olun.

8. Hissettikleri Hakkında Konuştuğunda, Ona İnanın 

Onu sabırla dinleyin ve sözlerini ciddiye alın. Duygularını asla küçümsemeyin ve size bir şeyler anlattığında, empati ve şefkat gösterin.

9. İntihar Davranışları İçin Takipte Olun 

Bu tür bir davranış; çocuğunuzun bu konuyu internette araştırmasını ve ölümle meşgul olması demektir. Onu takipte olun.

10. Birlikte Bire Bir Zaman Geçirin 

Her gün, çocuğunuzla kaliteli zaman geçirmek için zaman ayırın. Zamanınız kısıtlı olabilir, ancak çocuğunuzla birlikte bire bir, kaliteli zaman geçirmek için günde en az 20 dakika ayırmalısınız.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz