Ana sayfa Gündem

Çocuklarda Bilgisayar Bağımlılığı

2
0
bilgisayar-bağımlısı
bilgisayar-bağımlısı

Çocuklarda Bilgisayar Bağımlılığı

Çocukluk dönemi yaşama adanmış bir dönem olarak tabir edilmektedir. Yaşamın yeni farkına varılan, öğrenmeye ve keşfetmeye açık bir çağdır. Çocuklar bu deneme yanılma dönemlerinde bir şekilde teknolojiyle, televizyonla ve bilgisayarla karşılaşabilmektedir. İlk başlarda bu merak ebeveynlere güzel gelmekte, çocuklarının teknolojik alet kullanabilme yeteneğiyle gurur duymaktadırlar. İlerleyen dönemlerde bu durum biraz ailelerin işine gelmektedir. Gürültü yapan, etrafı dağıtan bir çocuk yerine oturup sessizce bilgisayardan, telefondan ya da tabletten oyun oynayan çocuk tercih edilmektedir. Bu dönemde oluşan alışkanlıklar kontrolsüz bir hal aldığında ise bağımlılığa dönüşmektedir. Çocuklar teknolojik oyunları oynadıkça kendi oyuncaklarından uzaklaşmaktadırlar. Bu da zamanla çocuklarda bilgisayar bağımlılığı yaratmaktadır. Küçük yaşta alınabilecek birkaç önlemle çocuklarda bilgisayar bağımlılığını önlemek mümkündür.

teknoloji-bağımlılığı
teknoloji-bağımlılığı

Çocuklarda Bilgisayar Bağımlılığını Önlemenin Yolları

Öncelikle dikkat edilmesi gereken en önemli nokta yasakların caydırıcı bir etkisi olmadığıdır. Bilgisayar ya da telefon oyunlarını yasaklayarak onları kendi oyuncaklarıyla oynamayı zorunlu kılmak çocuklarda bilgisayar bağımlılığını önlemenin yollarından biri değildir. Bunun yerine çocuğunuza zaman sınırı koymanız ilk aşamada daha sağlıklı olacaktır. Bu süre uzmanlara göre okul öncesi çağ için günde 1 saat, ilköğretim çapındaki çocuklar için ise en fazla 2 saat olarak belirlenmelidir. Böylece gün içerisinde ne zaman ve ne kadar kullanacağı sınırlarla belirlenebileceği için kontrolsüzce geçirilen vakitler ortadan kalkacaktır.

Çocuklarda bilgisayar bağımlılığını önlemeye çalışırken internetin, bilgisayarın kötü bir şey olduğu yanılgısı yaratılmamalıdır. Teknoloji kontrollü ve amacına uygun kullanıldığında bilgilendirici bir araç olabilmektedir. Bu yüzden ebeveynler bilgisayarı ve interneti iyice araştırarak öncelikle kendileri öğrenmelidir. Böylece çocuklarına da doğru ve bilinçli kullanım yollarını öğretebilirler. Bu öğrenme aşamasında çocuğunuzdan oynadığı oyunları ya da kullandığı programları size anlatmasını isteyebilirsiniz. Bu çocuğunuz üzerinde olumlu bir etki bırakacaktır.

çocuklarda-bilgisayar-bağımlılığı
çocuklarda-bilgisayar-bağımlılığı

Çocuklarda bilgisayar kullanımını takip etmenin en kolay yolu, bilgisayarı ortak kullanıma açmaktır. Salon ya da çalışma odası gibi bir alana koyarak herkes tarafından kullanılan bir araç haline getirdiğiniz zaman gün içerisinde çocuğunuz sırasını beklemek zorunda kalacaktır. Bir nesneyi kullanabilmek için sıra beklemek hem sosyal yönden çocuğunuzun gelişimine yardımcı olaraktır, hem beklediği sürede oyuncaklarıyla oynayarak kendi dünyasından kopmayacaktır hem de ortak bir alanda kullanıldığı için hangi oyunları oynadığını, hangi programları kullandığını denetleme şansınız olacaktır.

Ebeveynler çocuklarını dışarıda da yapabilecekleri aktiviteler olduğu konusunda bilgilendirmelidir. Çocuğunuzun ilgi duyabileceği alanı bulmasında yardımcı olabilirsiniz. Bunun için çok büyük paralar harcamanıza gerek de olmayacaktır. Çocuğunuzun severek yapacağı aktiviteyi bulmak biraz zaman alabilir. Bunun için belediyelerin ya ücretsiz ya da cüzi miktarlar istediği kursları araştırabilirsiniz. Spor etkinlikleri, resim kursları ya da tiyatro sahneleri… Çocuğunuzun sosyalleşebileceği ve mutlu olacağı doğru aktiviteyi bulmak bilgisayar bağımlılığını engellemenin en eğlenceli yollarından birisidir.

Bütün bu bilgisayar bağımlılığını önleme çalışmalarında fark ettiyseniz bilgisayarı yasaklamak, kaldırmak gibi bir yöntemimiz bulunmamaktadır. Çünkü günümüzde teknolojinin yerini inkar etmek, çağa ayak uyduramamak çocuğunuzun gelişmesini etkileyecek durumlar oluşmasına neden olabilir. Bilgisayarlarda ve telefonlarda her yaş grubuna göre farklı eğitici oyunlar, ders etkinlikleri bulunmaktadır. Çocuğunuzla bu uygulamaları indirerek hem vakit geçirebilir hem de teknolojinin doğru kullanımını küçük yaşta aşılayabilirsiniz.

Migren Nedir, Migren Nedenleri sizler için paylaştık.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz