Ana sayfa Yaşam Sağlıklı Beslenme

Chia Tohumunun Faydaları: 10 Muhteşem Sağlık Etkisi

125
0

Chia tohumu; kendisi küçük, etkileri büyük süper bir yiyecek. Bu küçük hafif aromalı tohumlar, antioksidanlar ile doludur ve sağlıklı bir sindirim sistemini destekler, hatta kilo vermenize bile yardımcı olabilir. Chia tohumun faydalarını merak ediyor musunuz? İşte 10 faydası…

1.Maksimum Besin Etkisine Sahiptir 

Avokado, acai gibi piyasadaki daha gösterişli süper yiyeceklerin aksine aroması azdır. Küçük grimsi tohumlar, kabuklu bir tada sahiptir. Chia tohumu; iyi bir protein ve lif kaynağıdır. Ayrıca; kalsiyum, A vitamini, demir ve omega-3 yağ asitleri yönünden zengindir. 1 çorba kaşığı Chia tohumu, 70 kalori civarındadır; ancak karbonhidrat değeri düşük olduğundan, ondan gelen enerjinin büyük kısmı hızla metabolizma edilir.

2. Sindirim Fonksiyonlarını İyileştirir 

Chia tohumunun yüksek lif içeriği, bağırsaklardaki tahrişin azalması anlamına gelir. Chia tohumu, sindirim sisteminizdeki iyi bakterileri desteklemektedir.

3. Gerekli Mineralleri Yeterli Miktarda Almanızı Sağlar

Vücudunuza yeterli miktarda kalsiyum almak, özellikle de süt ürünleri tüketmeyenler için oldukça zor olabilir. Chia tohumu, günlük kalsiyum ihtiyacınızın büyük bir bölümünü içerir. Ayrıca; magnezyum, fosfor ve manganez de içerir.

4. İyi Bir Antioksidandır 

İyi bir antioksidan kaynağı olmasının yanında, aynı zamanda vücudu serbest radikallere karşı da korur. Serbest radikaller, yaşlanmadan kansere kadar her şeye yol açabilen hücre hasarına neden olurlar.

 

5. Kilo Vermenize Yardımcı Olur 

Chia tohumu, yağ yakma konusunda vücudunuzu daha iyi hale getirir ve kilo verme yolculuğunuzda size kesinlikle yardımcı olur. Islattığınız zaman, daha hızlı tok hissetmenizi sağlayan maddeler üretir.

6. Kemikleri Güçlendirir

Chia tohumunun 1 porsiyonu, günlük olarak tavsiye edilen kalsiyum alımının %18’ini içerdiğinden, düzenli olarak tüketilmesi, kemik sağlığını olumlu olarak etkilemektedir. Açıkça söylemek gerekirse; 1 porsiyon chia, 1 bardak sütten daha fazla kalsiyum içermektedir.

7. Tip 2 Diyabetin Önlenmesine Yardımcı Olur 

Yüksek lif içeriği ile Chia tohumu gibi besinlere yer verilen bir beslenme programı, insülin direncini önler. Yüksek lifli bir beslenme programı, yalnızca şeker hastalığını önlemekle sağlamakla kalmaz; mevcut diyabetin yönetimini de kolaylaştırır.

8. Detoks Etkisi Yaratır

Sindirim sistemini destekleyici etkisi ile Chia, doğal yollarla toksinleri atmanızı sağlar. İltihaplanma karşıtı etkileri, hücresel düzeyde meydana gelen hasarları önleyip onarabilir.

9. Omega-3 Kaynağıdır 

 

Omega-3 yağ asitleri; vücuttaki iltihaplanmayı azaltır, kanseri önler ve genel vücut sağlığını destekler. Ancak beslenme programına dahil edilmeleri her zaman kolay değildir. Chia tohumu, omega-3 yağ asidinin harika bir kaynağıdır.

10. Kalp Sağlığını Destekler

İyi bir omega-3 kaynağı olan Chia tohumu, kalp sağlığını koruyor. Önemli mineral içerikleri ve iltihaplanma karşıtı özellikleri ile kan basıncını düşürür ve arterlerin sertleşmesini engellemeye yardımcı olur.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz