Ana sayfa Yaşam Kültür

Büyülü Bir Dünya: “Tiyatro”

378
0
Büyülü dünyanın kapılarını aralayan sanat: Tiyatro

Tiyatro, canlı gösterinin ve her şeyi en doğal hali ile yaşamanın en güzel tarifi ve en güzel halidir. Hikayelerin gözlerinizin önünde canlanması ve gerek korku ile irkilmeniz gerek komedi ile gülmeniz halini an be an yaşadığınız kültürün gerçek durumudur. Sizcede perde arkasında büyük uğraşlar ile hazırlanan ve milyonlara canlı canlı hitap eden bu heyecanlı etkinliğin tüm güzelliklerini ve çekiciliklerini unutmadan hatırlamak gerekmez mi?

Tiyatro

Perde arkasında dehşet bir kurulum ve ekip ile hazırlanan ve sizlerin gözlerinizin önünde tamamen gerçek olarak sunulan bir kültürdür. Seyrettikçe ve seslerini duydukça yüreğinizdeki o karmaşık duygunun tarifi yoktur. Esas sesleri ve duyguları ile sizlerin karşısına çıkmadan önce ve çıktıktan sonra harcadıkları emekler paha biçilemez derece kıymetlidir.

Devlet, özel, halk ve şehir diye ayırt etmeksizin tiyatro kültürümüzü asla terk etmediğimiz bir dünya diliyorum.

Kuklalar

Kukla Tiyatrosu

Günümüzde çok az sayıda kalmış olsa da yıllar öncesinde Hacivat ile Karagöz ile başlamıştır bu kültür. Onların cümleleri ve beden dilleri hepimizi etkilemeyi başarmış ve hafızalarımızdan silinmemiştir. Çocuklarımızın ne yazık ki seyretmeye yetişemediği o güzel hikaye… Ama günümüzde de belli zamanlarda hazırlanan kukla gösterilerinin olduğunu söylemek isteriz.

Çocuklarımızı ve aslında kendimizi de bu güzel hikayelerden geri bırakmayalım.

 

Tiyatro Seyretmenin Verdiği Haz

Tiyatro oyuncuları

Belkide bu kültürü en çok yaşayan ülkelerden biri olmamız gerekirken ne yazık ki geçen her gün ilgimizi kaybediyoruz. Oysa farkında olmadığımız bir şey var, hiç bir şey tiyatro kadar gerçek değil. Bize bütün duyguları ile anlatmaya çalıştıkları hikayelerin ufak bile olsa dokundukları yürekler mutlaka var.

Teknolojinin gelişmesi ile tiyatro kaybolmasını sürdürürken bizim sahip çıkmamız gereken en önemli etkinlik olduğunu hatırlayalım. Orada harcanan emeği, sadece bize bir şeyler anlatmak için kendini adayan oyuncuları ve bunu neredeyse karşılıksız yaptıklarını ve onlara minnet duymamız gerektiğini unutmazsak tiyatro kaybolmayacaktır.

 Bir Kültür Var

Tiyatro ve Çocuk

Yıllar öncesine gidelim ve yaşamaya çalışılan hayatları anımsayalım. Bir hikaye düşünün, size gerçekleri anlatmaya çalışan küçük bir çocuk… Milyonların önünde size bir şeyleri haykırdığını ve dikkatinizi çekmek için her yolu denediğini düşünün. O çocuk, bir gün kaybolacağını bilmeden size hayatını adayarak tüm aklı ve duyguları ile yanınızda…

Hafızanıza kazıyın o çocuğu ve mutlaka koruyun. Onun büyümeye ve bize daha çok şey anlatmaya hevesi var.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz