Ana sayfa Gündem Ekonomi

Bitcoin Nedir?

208
0
bitcoin-nedir

Bitcoin bir dijital para birimidir. Başka bir deyişle kripto para birimlerinin en değerl olan dijital parasıdır. Bitcoin ilk çıktığı zamanlarda değerinin 0,50 dolar seviyelerinde bulunmaktaydı. Gelişen teknoloji ve bazı parasal sıkıntılarla birlikte, şifreleme mantığını değiştiren bu algoritma tabanlı para biriminin değeri günümüzde 14 bin dolar seviyelerine kadar çıkmıştır. Ocak 2018 itibari ile 12 bin dolar civarından işlem gören bu dijital para günümüzün en değerli dijital parasıdır.

Bir çok dijital para bulunmaktadır. Bunların yanı sıra her geçen gün piyasaya yeni kripto paralar giriş yapmaktadır. Şuan değerleri bitcoin’in ilk zaman ki değerlerine yakın olmasına rağmen bir çıkış sağlarlar mı yada rağbet görürler mi bilemeyiz. Ancak bir çok altcoin bulunmasına rağmen bu coinlerin değerlerinin toplamı dahi bitcoin değerine erişememektedir.

Bitcoin neden bu kadar değerli?

İlk çıkan dijital para birimi olan bitcoin, aslında kripto paranın temelini oluşturmaktadır. Kimse bugün bu kadar değerleneceğini bilemediği için hiç yeni bir kripto para kavramına ihtiyaç duyulmamıştı. Günümüzde ise onlarca hatta yüzlerce altcoin bulunmaktadır. Altcoin kavramı; bitcoin dışındaki kripto paralar anlamına gelmektedir. Çünkü bitcoin ilk çıkan daha doğrusu ilk değerlenen kripto para olması nedeniyle kripto para kavramının ilki olarak değerlendirilmektedir.

Bitcoin işlemlerinin günümüzde milyon dolarlar olmasının yanı sıra artık bitcoin ile ödeme kabul eden yer sayısı arttığı için kullanım alanı hem kolaylaşmış hem de genişlemi bir durumda bulunmaktadır.

Bİtcoinin tercih nedenlerinden biriside izinin takip edilebilir olmamasıdır. Aslında çoğu dijital paranın izi takip edilebilir değildir. Bunun nedeni ise hiçbir yere bağlı olmayan bu para biriminin kontrol ve takibinin uygulanabileceği bir yapıya sahip olmamasıdır. Zaten şifreleme mantığında olan bir para biriminin takip edilebilir ve tespit edilebilir özelliğinde olması çok saçma olurdu gerçekten. Bitcoin takip edilemez bir para birimi özelliğinde olduğu için yasa dışı ve uygunsuz para transferleri için kullanılabileceği düşünüldüğü gibi para aklama çalışmalarıda yapılabileceği düşünüyor. Bu nedenle ülkeler tarafından sevilen bir kripto para değildir.

Bu para biriminin özellikle uyuşturucu ve silah ticaretlerinde kullanılabileceği ve bu nedenle bir çok sorun çıkabileceğinin üzerinde duruluyor.

Bitcoin’in rakibi var mı?

Bitcoin şuan piyasasının tek hakimi diyebilirim. Ancak istikrarlı ve kararlı bir özellikte olan bir coin etherium, şuan da bitcoin’e değeri en yakın olan coindir. Ripple ise bitcoin ile hacmi en yakın olan coin değeridir. Ripple şirketler ve ülkeler arasındaki yüksek miktarlardaki para transferlerini yönetmek amacıyla ortaya çıkarılmış bir coin türüdür.

Mining ile ilgilenen kişiler genelde önce etherium veya ripple kazımı yapmakta ve ardından bitcoin olarak değiştirmektedirler. Bunun nedeni ise bitcoin çok uzun zamandır kullanıldığı ve geliştirildiği için kazım işlemlerinini daha zor olmasıdır. Kazım işlemi ne kadar zor olursa kurduğunuz rig’deki parçalar o kadar zorlanır ve ısınır. Bunun sonucunda cabuk bozulmalar gerçekleşir. Bundan korunma isteye miningciler ise çözümüm altcoin üreterek bitcoin ile değiştirmekte bulmuşlardır. Aslında değer olarak aynı parayı kazanmalarına rağmen rig’lerinin ömrünü arttırmak adına yapılan mantıklı bir işlemdir. Çünkü daha önceki konularımızda da belirttiğimiz gibi rig kurmak masraflı ve zorlu bir iştir.

Bitcoin artık bir çok insanın gözdesi konumundadır. Değerinin 10 bin dolar altına düşmesi halinde 6 bin dolara kadar geri çekilmesi beklenen bir para birimidir. Bunun nedeninde talepten dolayı gerçekleşeceği tahmin edilmektedir.

Sizlerde kolayca rig kurabilir veya hazır rig’ler satın alarak kazım yapmaya başlayabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz