Ana sayfa Finans

Bitcoin Nedir? Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

200
0

Bitcoin Nedir?

İnternet’in hızlı şekilde önce evlerimize ardından ceplerimize girmesi ile birlikte dijital para birimleri ortaya çıkmaya başladı. Bunlardan son dönemlerde adından en fazla söz ettiren dijital para birimi. Peki nedir nasıl alınır nasıl satılır ve bitcoin sistemini kısaca özelliklerini sizlere anlatacağım.

Bitcoin en kısa tanımı ile; belli bir merkezi olmayan ve bilgisayarlarda üretilen dijital bir para birimidir.

Bitcoin’i bu kadar popüler hale getiren şüphesiz arz talep ilişkisidir. Tüketicilerin talepleri ve son dönemlerde adından çokça söz ettirmesi gerek televizyon gerekse diğer medya ortamlarında gündeme gelmesi bu dijital para biriminin ekonomik değer içindeki pozisyonunu olumlu etkiledi. Yurt içinde de pek çok yatırımcı bitcoin sistemine cüzi miktarlar da olsa yatırım yaptığını veya yapacağını açıkladı. Bitcoin para biriminin bu kadar popüler olmasının yanı sıra bazı ülkeler Kuzey Kore gibi bu sistemi ülkesinde yasaklamaya gitti, yasaklamasının altında yatan en temel sebep yakın zamanda dijital para birimi sisteminin yok olacağına dair varsayımları.

Bitcoin, litecoin, dogecoin, troncoin, reddcoin, ripplecoin… gibi bu listeyi daha çok uzatabiliriz. Bitcoin sistemine alternatif coinler çıkmıştır. Bunlardan en meşhuru Bitcoin’den sonra Litecoin gelmektedir. Bu sistemlerin bazıları müşteriye güven vermediği için yatırımcı bu para birimlerini tercih etmemektedir.

Bitcoin sistemini bir anda yükselişe geçiren ve ciddi şeklilde yatırımcıları kar ettirme yoluna giden durumun altındaki temel sebep bu para biriminin sınırlı olması. Bir diğer sebep ise yatırımcıların sınırlı olan bu para birimine sahip olmak istemeleri neticesinde artan talep doğrultusunda değer kazanmasıdır.

Dijital para birimi Bitcoin’in merkezi bir sistemi yok yani dışarıdan hiçbir şekilde müdahale edilemiyor, belli bir denetim sistemi de yok dolayısıyla paranın değerini direkt olarak sahip olan kullanıcılar belirliyor. Dolayısıyla bitcoin sisteminin değer artışı ve değer düşüşlerine müdahale etmek söz konusu olmamaktadır.

BİTCOİN İLE ALIŞVERİŞ YAPMAK

Bitcoin sistemini normal bir para veya yatırım aracı olarak görebilirsiniz. Günlük yaşamda kullandığımız paradan tek farkı merkezi bir kontrol ve denetim sisteminin olmamasıdır. Yani Bitcoin’in değerini belirleyen sizlersiniz. Bitcoin para birimine sahip olan kullanıcılar bu paranın değerini belirlemektedir. Dolayısıyla Bitcoin normal para birimi gibi kullanılabilmektedir, alışveriş yapabilir, müzik satın alabilir, eşya satın alınabili  ve dahası… Normal para ile neler yapabiliyorsanız hemen hemen hepsini bitcoin ile yapabilirsiniz…

Yurt dışında ülkemize göre daha yoğun şekilde kullanılmaktadır. E ticaret siteleri, kafeler ve günlük hayatta rahatlıkla kullanılabilen bitcoin sistemi ile ilgili mekanlar ülkemize göre yurt dışında daha yoğundur. Ancak ülkemizde bu konuda henüz çok az sayıda bitcoin ile satın alabileceğimiz ürün veya hizmet vardır.

Alışveriş yapacaksınız ancak belli bir bitcoine sahip değilsiniz, bunun için bitcoin alıp satan aracı firmalara ulaşmalı ve buradan TL karşılığı belli miktarda bitcoin satın almalısınız. Ülkemizde bunlardan en eski olanı btcturk com adlı internet sitesi.Bu site üzerinden bitcoin satın alabilir yatırım veya ürün, eşya satın almada kullanabilirsiniz.

BİTCOİN MADENCİLİĞİ

Para ile bitcoin almak istemiyorum diyenler için evde kendiniz de bitcoin oluşturabilirsiniz, ancak bunu yapabilmek için üst düzey ekran kartları ve bilgisayar sistemleri gerekmektedir. İlk başlarda Bitcoin madenciliği sıradan CPU larla yapılabilmekteyken gittikçe daha fazla madencinin sisteme girmesi ile birlikte bilgisayarlara yaptırılan işlemler de bu oranda artış ve zorluk gösterdi. Günümüzde bitcoin madenciliği yapabilmek için özel üretim bilgisayar kasalarına ihtiyacımız vardır.  Bu şartları sağladığınızda sizler de evde bitcoin üretebilir ve bitcoin şifrelerini çözerek para kazanabilirsiniz.

Bitcoin Mining adı verilen bitcoin madenciliği, bilgisayarlarda matematik problemlerinin çözdürülmesi işlemine verilen addır. Piyasaya giren çok fazla madenci bu problemlerin zorluk derecesini arttırdığı bilinmektedir.

Toplamda üretilecek olan 21 milyon bitcoin 2140 yılına kadar dijital para birimi olarak kullanılmaya başlanacak. Eğer olur da bu durum gerçekleşirse bu döneme kadar diğer alternatif coin sistemleri de ciddi şekilde yatırım aracı olarak görülmeye başlanıp insanlar için yatırım aracı olacaktır.

21 milyon bitcoin üretimi 2140 yılına kadar devam edecek demiştik bu bitcoinlerin sayısı ve üretim süreleri değişmeyecek yani  piyasadaki tüm bilgisayarları toplayarak bitcoin madenciliğine yatıralım bütün bitcoinleri toplayalım gibi bir durum söz konusu olmayacak çünkü bilgisayarların gücünün artması ile doğru orantılı olarak bilgisayarlarda yaptırılan problemlerin de ölçüsü o oranda artacak.

BİTCOİN KULLANIMI ve SAKLANMASI

Bitcoini yanımda nasıl para olarak taşıyacağım? Sorusunun cevabı ise oldukça basit. Bitcoini dijital cüzdanlar ile yanınızda rahatlıkla taşıyabilirsiniz. Ancak dikkat edilmesi gereken konu bitcoinleri iyi bir şekilde korumak için cüzdan güvenliğini iyi sağlamalısınız. Kırılması zor üst düzey güvenlik önlemleri alarak bitcoinlerinizi yanınızda bu cüzdanlar sayesinde taşıyabilir gerektiğinde bitcoin sisteminin geçerli olduğu yerlerde alışveriş yapabilirsiniz.

Günümüzde paraların güvenliğini ve paranın denetimini yapan belli başlı devlet tarafından oluşturulan kurumlar varken bitcoin için bu geçerli değil, bitcoinde daha esnek bir durum söz konusu. Bitcoin sisteminde pek çok konu güvenlik dahil bizim kontrolümüzdedir. Bunun;  faiz, komisyon, gibi olumlu yanlarının olduğu gibi güvenlik gibi olumsuz yanları da mevcuttur.

Bitcoin sistemi henüz çok yeni olduğundan ne olacağı konusunda pek çok büyük firmanın tereddütleri mevcut  bu yüzden büyük firmalardan hemen hemen hiçbiri bitcoin sistemine yatırım için erken olduğunu düşünmekte. Daha çok yerel firmalar bu konuda çoktan yatırımlarını gerçekleştirdi. Bizler de bu konuyu yakından izleyerek ne olacağını, bitcoin sisteminin hedeflediği gibi 2140 yılına kadar devamlılığı sağlanıp sağlanmayacağı ve bitcoin dijital paraların günlük yaşamımızda kullanıp kullanamayacağımız gibi aklımıza gelen temel soruları bekleyerek yakın zaman içinde göreceğiz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz