Ana sayfa Yaşam

Bir Ayrılığın Ardından Yaşayacağınız 6 Durum

104
0

Şunu kabul edelim; ayrılıklar berbat bir şeydir. İlişkiniz sona erdiğinde, kendinizi zavallı gibi hissedersiniz. Bazı günler, yataktan çıkmak bile zor olabilir. Diğer günlerde; onu aramamak için kendinizi tutmakla savaşırsınız. Ayrılık sürecinde, aşama aşama yaşayabileceğiniz ve hemen herkesin karşılaştığı 6 durumu listeledik…

1. Fiziksel Acının Ne Olduğunu Anlarsınız 

Bir ayrılıktan sonra gerçekten acı çektiğinizi düşünüyorsanız, yalnız olmadığınızı da bilmelisiniz. Ayrılık gibi travmatik bir olaydan sonra, bedeniniz gerçekten fiziksel bir acıyı tecrübe eder. Geçtiğimiz yıllarda yapılan araştırmalar, sosyal ve duygusal acıların bizi incittiğini gösterdi. Aslında bu tür bir acı; beyninizde fiziksel ağrı ile aynı etkiyi göstermektedir.

2. Bağımlılığı Fark Edersiniz 

Bir ayrılığın ardından, kendinizi sanki bir sigara bağımlılığı ile mücadele eder gibi bulabilirsiniz. Sigarayı bıraktıktan sonra yaşadığınız o krizleri, bir ayrılığın ardından da yaşayabilirsiniz. Bir sevgiliden ayrılmak; uyuşturucu maddeden kurtulmayı taklit eden yoksunluk belirtilerini gerçekten ortaya çıkarabilir. Aşk ilişkileri; içsel zevki besleyen ve beyni eroine benzer bir şekilde ödüllendiren hormon üreten hazzın salgılanmasını sağlar. Samimi bir sevgilinin aniden kaybolması ile vücudunuz; sanki bir uyuşturucu arar gibi eski sevgilinizi aramanızı söyleyebilir.

3. Kilo Alır Ya Da Verirsiniz 

Üniversite bittikten sonra eski sevgilimden ayrıldığımda, öyle bir çabam olmamasına rağmen 5 kilo vermiştim. Ayrılık sonrasında kilo alacağını ya da vereceğinizi düşünüyorsanız, kesinlikle yalnız değilsiniz. Kilo kaybı ve alımı, ayrılık sonrası oldukça yaygın bir durumdur. Eğer kilo alıyorsanız; bunun sorumlusu, stres altındayken salgıladığınız kortizol hormonudur.

4. Stresle Mücadele Edersiniz 

Ayrılık dediğimiz olay, inanılmaz derecede streslidir ve bu stres de ek sorunlara neden olabilir. Kortizol gibi stres hormonlarının salgılandığı ayrılık döneminde; ilerleyen günlerde bağışıklık fonksiyonlarının azalması ve beraberinde pek çok sağlık sorunu görülebilir. Bu nedenle, ayrılığın sizi fazla stres altına sokmasına izin vermeyin, bunun yerine kendinize özen göstermeye dikkat edin. Masaja gidin, saçınızı boyatın, cilt bakımına gidin; stresle baş etmeye çalışmaktan çok daha iyi gelecektir!

5. Bağışıklık Sisteminiz Zayıflayabilir

Kortizol, vücudunuzdaki tek hormon değildir. Stresli anlarda vücut; adrenalin ve norepinefrin adı verilen iki hormon daha üretir. Bu iki hormon da; kalp atışınızı hızlandırır, kaslarınızı gerer ve sizi terleterek tepki verir. Kan ve oksijeni; bağışıklık, cilt ve hayati organlar gibi önemli bölgelerden uzaklaştırır. Bu da; genellikle iştahsızlık, ciltte döküntüler, baş ağrısı ve bağışıklık sisteminin zayıflaması gibi sonuçlarla karşılaşmanıza neden olur.

6. Beyniniz, Eski Sevgilinizi Takıntı Haline Getirir 

Daha önce nasıl durduracağınızı bilemediğiniz bir şekilde eski sevgilinizi takıntı haline getirdiğiniz oldu mu? Muhtemelen evet. Ancak aslında bu, ayrılığa tamamen normal bir yanıttır. Beyin ve vücudun ödül sistemi, birbiriyle son derece ilgilidir. Bir ayrılık sonrasında, beyniniz bu alanı aktif hale getirir. Bu nedenle, herhangi bir ödülü olmayan bir kişiyi, takıntı haline getirebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz