Ana sayfa Yaşam

Anne ve Babaların En Sık Söylediği 7 Yalan

68
0

Anne ve babalar, çocuklarına hemen her gün yalan söylerler; ancak çoğu zaman bunun farkında bile değildirler. Genellikle, yalan söylemenin o durumda daha iyi olacağını düşünürler. Bir ebeveyn olarak, bazen çocuğu korumak için yalan söylemenizi anlıyorum; onları çok fazla seviyorsunuz ve incinmelerini istemiyorsunuz. Ancak, yalan söylemek çocuklara o kadar da iyi gelmiyor; üstelik onları da yalana teşvik ediyor. Bu listede, anne ve babaların çocuklarına söyledikleri yalanlardan bazılarını bir araya getirdik. İşte o küçük 7 yalan…

1. “Asla sana kötü bir şey olmasına izin vermeyeceğim”

Niyetiniz bu yönde olsa da, bu her zaman mümkün değildir. Çocuğunuzu, her zaman koruyamazsınız. Bunun yerine gerçekçi olun. Çocuğunuz korunmuş hissetmeye devam ederken, gerçek tehlikelerin de farkında olacaktır.  “Her zaman seni korumaya çalışacağım, ama orada kötü insanlar var, bu yüzden mağazada benden uzaklaşmanı istemiyorum.  Seni korumak için buradayım, ama sen uzaklaşırsan, o zaman ben yanında olamam ve kendini tehlikeye sokabilirsin ”. Korkunç görünebilir, ancak bu gerçekliktir. Ona kaygı yüklemek istemiyorsanız, kelimelerinizi dikkatli seçmeye çalışın.

2. “Park kapandı”

Parkın açık olduğunu çok iyi biliyorsunuz. Ancak, çocuğunuzu parka götürmek için zamanınız olmadığında, bu yalana sığınıyorsunuz. Yalan söylemek yerine dürüst olun. “Seni bugün parka götüremiyorum, çünkü markete gitmem ve yemek yapmam gerekiyor. Bugün yapılması gereken başka önemli işlerim var” diyebilirsiniz. O an bağırıp şikayet edebilirler; ama sorun değil. Bu, yaşamın gerçeklerini öğrenmelerini sağlayacak.

3. “Acıtmayacak, söz veriyorum”

Kan alınması gerekiyor, ancak çocuğunuz çığlık atıyor. Bu durumda, ona acıtmayacağına dair söz verdiniz. O da, canı yandığında, yalan söylediğinizi anlayacak. Yalan söylemeyin. Bunun, küçük bir acı olacağını bilmelerine izin verin. Sonra bitecek ve acı kalmayacak. Sağlık nedenlerinden ötürü şuan bunun yapılması gerektiğini açıklayın.

4. “Harika bir iş çıkardın, sen en iyi ressam/gitarist/müzisyensin”

Çocuğunuza samimi olmadığınızda bunu hissederler. İster inanın ister inanmayın, çocuklar düşündüğünüz kadar saf değildir. Ses tonunuzu, beden dilinizi seçebilirler ve tam olarak doğru olmadığını bilirler. Onun yerine, yaratıcılıklarını ve çalışmalarındaki başarılarını övebilirsiniz.

5. “Uyku vakti geldi”

Saat 19:30 ve gerçekten yatma vakti değilse, ona yalan söylemeyin, çünkü kelimeler önemlidir. Ona, yatağa hazırlanma vaktinin geldiğini söyleyebilirsiniz. Burada, çocuğunuzla aranızdaki güven ilişkisini korumak için bunu yapmanız önemlidir.

6. “Buzdolabının üzerindeki resmine ne olduğunu bilmiyorum”

Ona ne olduğunu biliyorsunuz, çünkü onu çöpe attınız. Tabii ki onun her resmini sağlayamazsınız. En iyi çözüm, bunu ona açıklamaktır. Ona, yaptığı en iyi şeyleri sakladığınız çekmeceyi gösterin. Bu, sizi dürüst bir ebeveyn yapar.

7. “Bir dakikaya geliyorum”

Evet, iyi niyetlisiniz. Her ne olursa olsun, ona yardımcı olmak için orada olmak istersiniz. Ancak, şuanda uğraştığınız işi bitirmek istiyorsanız, ona gerçeği söyleyin. İşinizi bitirdikten sonra gelebileceğinizi açıklayın. Bir dakika olduğunu söyleyerek yalan söylemeyin, çünkü bu süre uzayabilir ve bu, yalan söylediğinizi düşünmesine neden olacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz