Ana sayfa Yaşam

Amerika’da Asgari Ücret Ne Kadar ?

5
0
Amerika’da Asgari Ücret Ne Kadar
Amerika’da Asgari Ücret Ne Kadar

Amerika, birçok kişinin yaşamak istediği ülkelerden biridir. Dünya devlerinden biri olan Amerika, birçok ırktan insana ev sahipliği yapmaktadır. Bu ülkede hem vasıflı hem de vasıfsız olarak iş bulabilmeniz mümkündür. Amerika’da yaşayan Türkler, inşaat, yazılım ve hizmet sektöründe çalışmaktadırlar. Durum böyle olunca Amerika’da asgari ücret ne kadar sorusu sorulmakta ve cevabı merak edilmektedir. Bu yazımızda hem ödenen asgari ücretten hem de Amerika’da yaşamdan bahsedeceğiz.

Amerika’da Asgari Ücret Ne Kadar ?

Amerika’da her eyalette farklı asgari ücret uygulaması mevcuttur. Resmi olarak belirlenen asgari ücret miktarı, saat başı için 7,25 Amerikan Doları’dır. Alamaba’da bu tutar 7,25 dolar olarak uygulanırken, Kaliforniya’da asgari ücret 12 dolar olarak ödenmektedir. Diğer eyaletlerin aldığı asgari ücretler, aşağıda yazdığı gibidir.

Arizona – 11 USD
Arkansas – 9,5 USD
Colorado – 11,1 USD
Conneciut – 10,1 USD
Florida – 8,25 USD
Georgia – 7,25 USD
Guan – 8,25 USD
Hawaii – 10,1 USD olarak belirlenmiştir. Listede yer alan ücretler, saat başı ücretlendirmedir. Mesai yapıldığı takdirde ek ödeme sağlanmaktadır. Amerika’da asgari ücret ile çalışan kesim fazladır diyebiliriz fakat asgari ücretin üstünde ücret alan birçok kişi bulunmaktadır. Ayrıca Amerika’da yaşayan birçok kişi, ek işler yapmaktadır. Memur olarak çalışan bir kişi, iş bitiminde sosisli satabilmektedir. Amerikalılar ek iş yapmaktan ve paza kazanmaktan çok hoşlanmaktadırlar.

Amerika’da ödenen asgari ücret ile yaşamak zordur diyebiliriz. Mutlaka bir ev arkadaşınızın olması ve bu kişinin de çalışması gerekmektedir. İki kişi çalıştığınız takdirde, merkeze daha yakın bir konumda yaşar ve rahat edersiniz.

amerika'da yaşamak
amerika’da yaşamak

Amerika’da Yaşamak

Hayaller ülkesi olan Amerika’da yaşamak o kadar kolay değildir. Çalışma şartları zorlayıcı ve yoğun olabilmektedir. Amerika’da yaşamaya karar vermeden önce mutlaka ziyare etmenizi veya fırsatınız varsa work and travel ile gitmenizi öneririz. Her şey dışarıdan göründüğü gibi değildir.

Vasıflı bir kişiyseniz ve dil biliyorsanız, Amerika’da yaşamak sizin için kolay olacaktır. Özellikle yazılım alanında çok açık vardır ve birçok Türk, yazılımcı olarak Amerika’da çalışmaktadır. Yaşam konusuna gelecek olursak, alım gücü yüksek olduğu için refah seviyesi yüksek bir ülkedir. Alacağınız maaş ile hem eğlenebilir hem de dilediğiniz gibi harcayabilirsiniz. Birçok markanın ana vatanı Amerika olduğu için ürünlerin çoğu çok ucuzdur ve her yerde yaygın olarak bulunmaktadır. Bunların dışında size pahalı gelecek tek şey; kiralar olabilir. Ulaşım çok ucuzdur ama birçok kişinin arabası bulunmaktadır. Çünkü; araba fiyatları ve benzin fiyatları çok ucuzdur.

Ücretsiz eğitimin kötü olduğu bir ülkedir ve bu sebeple birçok özel okul bulunmaktadır. Çocuklu bir aileyseniz ve Amerika’ya yerleşmek istiyorsanız bu kararınızı gözden geçirmeniz gerekmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz