Ana sayfa Yaşam

Alzheimer’dan Korunma Yolları

4
0
alzheimer
alzheimer

Alzheimer’dan Korunma Yolları

Günümüzde yaşam sürelerinin atması ve yaşlı nüfusunun da azalmasıyla birçok hastalık eskiye oranla daha fazla görülmeye başlanmıştır. Bunların başında ise sinir sistemi ve beyin hücrelerinin neden olduğu hastalıklar gelmektedir. Alzheimer bu hastalıklardan yalnızca bir tanesidir. İsim ve hastalığın ilerleyişi konusunda az çok herkesin fikri olsa da Alzheimer’dan korunma yolları konusunda çok da fikir yürütülememektedir. Aslında en baştan alırsak Alzheimer nedir, Alzheimer belirtileri nelerdir?

Alzheimer, beyin hücrelerinin yok olmasına bağlı nörolojik bir hastalıktır ve en yaygın görülen demans (bunama) türlerinden birisidir. Yaşın ilerlemesiyle birlikte hafıza, davranış ve düşünce fonksiyonlarında zamanla azalma görülmesiyle ortaya çıkmaktadır. İlk belirtiler görüldüğünde kişiler sadece yakın tarihi hatırlayamazken ileri evrelerde günlük aktivitelerini yerine getirememeye  başlarlar.

Alzheimer’dan Korunma Yolları
Alzheimer’dan Korunma Yolları

Alzheimer Belirtileri Nelerdir ?

Ne yazık ki rutin incelemelerde alzheimerın erken tanısı hususunda kullanılan bir uygulama bulunmamaktadır. Akla gelen ilk hastalıklardan olmadığı için erken dönem belirtileri B12 vitamini eksikliği, tiroid hastalıkları, yaşa bağlı dikkatsizlik ve zihin yorgunluğuyla karıştırılmaktadır. Bu evrede beyin check-upının incelenmesinin önerilmesi oldukça nadir görülen bir durumdur. Yine de dikkat etmeniz gereken en yaygın Alzheimer belirtileri şunlardır;

 • Kişinin sürekli gittiği yerleri bulamamaya başlaması
 • Bulunduğu ortama adapte sorunu yaşaması
 • Bilinç bulanıklığı
 • Konuşma becerilerinde sorunlar yaşamaya başlaması
 • Öz saygı ve motivasyon düşüklüğü
 • Saldırganlık
 • Halüsinasyon ve sanrılar
 • Olağan dışı taleplerde bulunma
 • Kişinin konuları hatırlayamadığını inkar etmesi
 • Depresyon ve kaygı

Alzheimer’dan Korunma Yolları

Alzheimer’ın bilinen ve uygulanan kesin bir tedavisi bulunmamaktadır. Hastanın yaşına, hastalık evresine ve mevcut diğer hastalıklarına göre sadece semptomları rahatlatıcı bir tedavi planı yapılmaktadır. Bu şekilde hastalığın ilerlemesinin yavaşlatılması amaçlanmaktadır. Medikal uygulamalar kadar hayatımızda yapacağımız bir takım değişiklikler sayesinde Alzheimer’dan korunmanın mümkün olduğu düşünülmektedir.

alzheimer-belirtileri
alzheimer-belirtileri
 • Öncelikle yalnız yaşayıp eve kapanmamanız önerilmektedir. Hayatın içinde daha aktif, daha sosyal bir yaşam tarzı benimseyerek sevdiğiniz kişilerle vakit geçirebilirsiniz.
 • Tabi ki sosyal hayatınızı Alzheimer’dan korunmak amacıyla diye idare ettirmemeniz de önemlidir. Eğer içinize kapanık, depresif bir dönemden geçiyorsanız bir psikoloğa gitmeniz tavsiye edilmektedir. Ruh haliniz beyin fonksiyonlarınızı etkileyen en önemli etmenlerden biridir. Hem beyin sağlığınızı hem ruh sağlığınızı korumak ve daha mutlu bir hayat yaşayabilmek için destek almaktan çekinmeyiniz.
 • Sosyal hayatınızı sadece arkadaşlarınızla takip geçirmek olarak düşünmeyin, bir hobi edinin. Sevdiğiniz, ilgi duyduğunuz alanı keşfetmenizin belki de zamanı gelmiştir. Bir hobi edinerek beyninizi aktif tutmanız sinir hücrelerini yaratıcılık amacıyla kullanmak için en önemli adımlardan biri olabilir.
 • Hayatınızda aktif bir döneme geçerken tabi ki beslenmenize de dikkat etmeniz gerekmektedir. Beyin sağlığınızı ve beden sağlığınızı koruyucu yiyecekleri öğünlerinizde kullanmayı ihmal etmemelisiniz.
 • Sağlıklı beden tabi ki sadece sağlıklı beslenmekle olmuyor. Sporu hayatınıza uydurmayı denemeniz ve varsa sigara alışkanlığınızdan da vazgeçmeniz gerekmektedir.

  Sağlık beslenme çok önemlidir. Bu sebep ile antioksidan deposu besinler nelerdir bilmeniz gerekmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz