Ana sayfa Teknoloji

Akıllı Telefonlardaki Ekran Sararması

32713
4

Akıllı telefonları hemen hemen hepimiz kullanmaktayız, artık aile büyüklerimizin bile bir akıllı telefonları mevcut durumda. Akıllı telefonlardaki ekran sararması sorunu pek çok kişinin canını sıkan bir durumdur.

akıllı telefonlarda ekran sararması

Akıllı telefonlarda aşırı uzun süreli kullanım sonucu ortaya çıkan bu durum gözümüzün sürekli bu yanık gibi görünen alana takılmasını sağlamak ta ve can yakıcı bir durum olmaktadır. Bu ve bunun gibi problemlerden kurtulmak için neler yapmalı ve telefonumuzu nasıl kullanmalıyız? Akıllı telefonlardaki ekran sararması sorunu geçici midir ortadan kaldırabilir miyiz? İşte bu soruların cevaplarını yanıtlamaya çalışacağız.

Android ve ios tabanlı akıllı telefonların aşırı ve uzun kullanımı sonucu ortaya yanık gibi görünen ekran sararma problemi çıkmaktadır bu ne yazık ki geçici bir sorun değil kalıcıdır ve bu ekranı değiştirmeniz gerekmektedir.

Ekran sararması neden olur?

Akıllı telefonlardaki ortaya çıkan ekran sararması sorunu genel olarak yoğun kullanım sonucu ortaya çıktığı bilinmektedir. Yoğun kullanım sonucu ısınan parçalar ekrana zarar vermekte ve kalıcı olarak bu yanık gibi görünen ekran sararması sorunu meydana gelmektedir.

Akıllı telefonlardaki ekran sararması ile karşı karşıya kalan kullanıcılar bu sorunu çözmek için ekranlarını değiştirmeleri gerekmektedir, bunun dışında maalesef hiçbir şekilde çözüm yolu mümkün değildir.

Ekran sararması sorunu ile karşı karşıya kalmamak için telefonunuzu uzun süreli olarak açık tutmamalısınız, yani film izleme, dizi izleme gibi işlemler telefonu uzun süre yoracak ve ısınacağından telefonun ekranında ufak tefek sararmalar ortaya çıkabilmektedir.

Ekran Sararması Garanti Kapsamına Girer Mi?

Telefonunuz garanti kapsamında böyle bir sorunla karşı karşıya kalırsa o zaman şanslısınız çünkü ekran sararması sorunları garanti kapsamına girmektedir, daha önceden bizzat başıma gelen bir sorun olan ekran sararması sorunu ile ilgili ürünü garantiye gönderdim ve ekran değişimi yapıldı. Dolayısıyla ekran sararması sorununa karşı telefonunuzu gönül rahatlığı ile garantiye gönderebilirsiniz.

Bu sorun İOS veya Android farkı gözetmeksizin pek çok telefonda, tablette hatta bilgisayarlarımızın ekranlarında bile karşımıza çıkmaktadır. Ancak telefonlarda daha sık karşımıza çıkmasının en temel nedeni, ekranın arkasında bataryaların yer alması ve yoğun yapılan işlemlerden dolayı aşırı derecede ısınması akıllı telefonlarda ekran sararma sorununun daha çok görülmesine sebep olmuştur.

Bazen bu sorun bataryanızın şişmesi, ısınması ve ekrana basınç yapması sonucunda da ortaya çıkabilmektedir bu yüzden telefonunuzun bataryası çıkabiliyorsa, bataryanın sağlık durumunu arada kontrol etmekte fayda vardır. Şişkinlik yapmış bataryalar arızalanmış anlamına gelir bu bataryalar telefonunuza basınç yapacağından yeni sıkıntıların ortaya çıkabilmesi muhtemeldir.

Sonuç olarak ekran sararması sorunu ile karşı karşıya kaldığınızda bunun öncelikle geçici bir sorun olmadığını bilmeniz gerekiyor, telefonunuz garanti kapsamındaysa garantiye göndermelisiniz, değil ise ve çok rahatsız ediyorsa ekranın değişmesi gerekmektedir. Ekran sararması ciddi bir problem olmamakla birlikte aşırı derecede rahatsızlık vermiyorsa kullanılabilir.

4 YORUMLAR

  1. 29.08.2018 de ayni bu sorun yüzün den Samsung j7 prime telefonumu garantiye gönderdim sonuc geldi gi taktirde tekrar burdan yazarım insallah garanti kapsamına girer

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz